Siselogistika lahendus Nõo Lihatööstuses

märts 20, 2018

Apeco Group OÜ tarnis peatöövõtjana 2016. ja 2017. aastal etapiviisiliselt Nõo Lihatööstus AS-ile taarakastide konveiersüsteemi, mille eesmärk on transportida tootmises kasutatavaid kaste kõikidesse tootmisüksustesse, arvestades iga üksuse vajadusi. Projekti käigus toodeti ning paigaldati kokku üle 300 meetri mitmesuguseid konveierliine koos vajaliku juhtautomaatikaga.

Kogu konveiersüsteem on täielikult automatiseeritud. Kastide transport algab kastipesumajast, kus operaator asetab vajaliku kasti taarapesumasinasse. Selleks on tal abiks ekraanid, millel on kuvatud kastide vajadust näitav oluline info.

Uudne kastide jaotamise süsteem transpordib kastid just sinna, kus neid kõige enam vajatakse, kasutades seejuures minimaalseid distantse, millega on tagatud kastidega varustamise operatiivsus. Tootmisüksustes hoiustatakse kaste liinidel, mis täidavad puhvrite rolli, ja puhvrid jälgivad üksuse nõudlust kastide järele, mille abil kogu süsteemi juhitakse.

Tegemist on Eesti lihatööstuses ühe kõige mahukama konveierite siselogistika projektiga. Süsteem suudab teenindada kuni 1500 kasti tunnis, mis tagab suuremate tellimuste efektiivse teenindamise tootmises. Nõo Lihatööstuse AS-i arendusjuhi Toomas Jürimäe sõnul on kastikonveierite projekti esimene etapp teostunud ja senises praktikas ennast õigustanud. Konveierite töötamise juures on väga oluline aspekt kastide vajaduse automaatne mõõtmine ja selle alusel tellimusinfo edastamine kastipesumajja. Samas võivad kastipesu operaatorid oma tööd teha pidevalt – kastid, mida tootmisse hetkel juurde ei ole vaja, suunduvad vahelattu.

AS Nõo Lihatööstus, kaubamärgiga Lihavürst, on Eestis juba 25 aastat tuntud ettevõte, kus töötab praegu 180 töötajat. 1992. aasta mais alustati Nõos väikese tsehhiga eestimaalastele vorsti valmistamisega ja praegu on ettevõtte kaubad ka Läti ja Leedu kaubanduslettidel vabalt saadaval. Ettevõtte üks arengusiht on olla tehniliselt uuenduslik ja selle abil saavutada kõrge tehnoloogiline tase.